Serwis www.pwrze.com używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie

CO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ?

Inicjatywa Technologiczna - Nauka, Przemysł, Administracja

02.07.2007

Dolina Lotnicza to początek nowego trendu w polskiej gospodarce. Nie wszędzie w Polsce są takie doliny i takie firmy, jak WSK Rzeszów - powiedział prof. Michał Seweryński minister nauki i szkolnictwa wyższego, podczas XII Podkarpackiego Forum Innowacyjności, odbywającego się naszej firmie pod hasłem „Inicjatywa Technologiczna - Nauka, Przemysł, Administracja”.

 

Spotkanie (29 czerwca), w którym uczestniczyli przedstawiciele biznesu, nauki oraz administracji państwowej z Ewą Draus wojewodą podkarpackim i samorządowej, poświęcone było jednemu z najprężniej działających klastrów przemysłowo- technologicznych w Polsce - Dolinie Lotniczej. Jej głównym celem jest przekształcenie Podkarpacia w jeden z wiodących ośrodków aerokosmicznych nie tylko w Europie, ale i na świecie. Ma to być możliwe dzięki ścisłej współpracy przedstawicieli nauki, biznesu i administracji samorządowej.


Chcemy, aby Podkarpacie przestało kojarzyć się ludziom ze skansenami i rolnictwem, a stało się symbolem najnowocześniejszych technologii - powiedział Marek Darecki, prezes naszej wytwórni - Prawdziwa siła każdego kraju opiera się bowiem na nowoczesnej technologii i silnej gospodarce.

 

Prezes Darecki podkreślił, że już obecnie 99 proc. polskiego przemysłu lotniczego zlokalizowane jest w Dolinie Lotniczej.


Jednym z głównych celów polityki naszego ministerstwa jest inwestowanie w rozwój innowacyjnych badań i wspieranie współpracy nauki z biznesem. Chcemy, aby polskie przedsiębiorstwa pracowały w oparciu o polską myśl technologiczną - zaznaczył minister Seweryński - Dotąd, niestety, praca naukowa w naszym kraju nie służyła rozwojowi gospodarki. Staramy się to zmienić.


Nasza wizyta tutaj i zainteresowanie Doliną Lotniczą wynika z faktu, że na całym świecie to właśnie przemysł lotniczy charakteryzuje się największą intensywnością badań i prac rozwojowych. Dla przemysłu lotniczego i dla Doliny Lotniczej ten program jest szczególnie dedykowany  - podkreślił podsekretarz stanu w MNiSW, prof. Krzysztof Kurzydłowski.


Podczas spotkania przypomniano, że podkarpacki klaster bierze udział w wielu programach unijnych, m.in.: 6. i 7. PR, ACARE oraz w IMG 4. Jest też inicjatorem i koordynatorem prac zmierzających do utworzenia w regionie pierwszego Parku Technologicznego.


Seweryński zaznaczył, że z roku na rok zwiększają się w Polsce nakłady na badania naukowe. W 2006 r. wzrosły one o 16 proc. w stosunku do lat poprzednich, w 2007 o kolejnych 10 proc. W 2008 r. do środków z budżetu państwa dołączone zostaną dodatkowo pieniądze z funduszy unijnych. Eksperci szacują, że dzięki nim polska nauka otrzyma do 2013 r. aż 5,5 mld euro.


Minister Ortyl omówił założenia Programu Operacyjnego Rozwoju Polski Wschodniej, który jest szansą dla innowacyjnych regionów i przedsiębiorstw.
Oczywiście korzystamy ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Są ekstra pieniądze, które trzeba odpowiednio wydać. Możemy je wydać tylko na drogi, ale dobrze, gdybyśmy wspomogli tę inicjatywę, która się bardzo dobrze rozwija, jaką jest Dolina Lotnicza. To nie jest sztuczna inicjatywa, stworzona pod różnego rodzaju granty. Ona wychodzi ze środowiska – dodał M. Darecki  -  To o czym mówił minister Ortyl, to są duże pieniądze. Mówił o 120 mln euro na wspomożenie innowacyjnego aspektu Doliny Lotniczej, to są centra badawczo-rozwojowe, laboratoria pod przyszłe potrzeby Doliny. Dzięki temu możemy podjąć walkę jak równy z równym z potentatami lotniczymi. Trzeba pokonać pewną masę krytyczną – bardzo skomplikowane i bardzo kapitałochłonne technologie. Nawet bogata korporacja nie może sobie pozwolić na przerzucenie takich technologii do takiego kraju jak Polska. Musi być coś, co przeważy tę szalę na drugą stronę. Co to będzie? Pieniądze z Brukseli. Wszystko po to, żeby polskie przedsiębiorstwo konkurowało z innymi krajami jak równy z równym. Jak to inaczej zrobić, jeśli mamy 50 lat opóźnienia.


Ministrowie Seweryński, Kurzydłowski oraz Władysław Ortyl, sekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego oraz towarzyszące im osoby z ministerstw i grupa warszawskich dziennikarzy prasy radia i telewizji zwiedzili firmę Ultratech, w  Politechnice. Rzeszowskiej oglądali Laboratorium Materiałowe, które powstaje przy pomocy WSK i środków ministerialnych, byli w pracowni dydaktycznej obróbki CNC w Centrum Kształcenia Praktycznego w Rzeszowie, objętego Programem, zwiedzili wybrane wydziały WSK. – Z tego, co zobaczyłem i usłyszałem na pewno wyciągnę odpowiednie wnioski – powiedział zadowolony z „wypadu” do Rzeszowa minister Seweryński.

powrót
Pratt & Whitney Rzeszów S.A. 2015 Wszelkie prawa zastrzeżone.                        Polityka Prywatności
CMS Realizacja: Ideo   Powered by: Edito