Serwis www.pwrze.com używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie

CO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ?

WSK Rzeszów dla Muzeum Lotnictwa

29.06.2015

27 czerwca br., podczas 11 Małopolskiego Pikniku Lotniczego, WSK Rzeszów przekazała w formie darowizny do Muzeum Lotnictwa w Krakowie lotniczy silnik odrzutowy K-16. Będzie on służył w tej placówce jako eksponat. To jeden z dwóch takich silników zmontowanych do napędu samolotu szkolno-bojowego Iryda 22 produkcji krajowej.

 

- Silnik powstał w WSK Rzeszów we współpracy z Instytutem Lotnictwa w Warszawie jako wersja rozwojowa silnika K-15 o zwiększonym ciągu i przedłużonym resursie. Funkcję głównego konstruktora silnika pełnił mgr inż. Julian Falęcki z Instytutu Lotnictwa – informuje Mieczysław Śliwa, główny konstruktor w WSK Rzeszów.

 

W okresie 1997 do 1999 roku zakończono próby dwóch silników K-16. Jeden z silników został zamontowany jako napęd samolotu I22M93. Drugim silnikiem był K-15. Oblotu dokonano 11 marca 1998 r. Po próbach w locie, silnik K- 16 następnie został poddany 200- godzinnej cyklicznej próbie trwałościowej w WSK.

 

- W związku w wcześniejszym zakończeniem programu Iryda, silniki K-16 nigdy nie weszły do eksploatacji, ale ze względu na to, że zbudowano tylko dwa egzemplarze, mają one wartość muzealną – dodaje inż. Śliwa.

 

Silnik został przekazany do Muzeum Lotnictwa w ramach współpracy WSK z tą placówką. To nie pierwsza taka darowizna rzeszowskiej firmy w ramach współpracy ze środowiskiem. WSK przeznacza rocznie kilkaset tysięcy złotych na wsparcie różnych instytucji i organizacji z regionu.

powrót
Pratt & Whitney Rzeszów S.A. 2015 Wszelkie prawa zastrzeżone.                        Polityka Prywatności
CMS Realizacja: Ideo   Powered by: Edito